Branża szybkich pożyczek w Polsce
Biznes i finanse

Branża szybkich pożyczek w Polsce

Jak wiadomo, na skutek globalnego kryzysu ekonomicznego, który wstrząsnął światem w 2008 roku, banki zostały zmuszone przez rządy do radykalnego zaostrzenia swojej polityki kredytowej. W rezultacie, otrzymanie kredytu lub pożyczki bankowej jest obecnie zadaniem nieporównanie trudniejszym, niż jeszcze kilka lat gdy tam, gdy sektory bankowe na całym świecie ochoczo udzielały kredytów.

To jednak jeszcze nie wszystko. Sytuacja finansowa wielu potężnych banków jest trudna, przez co są one zmuszone stale podnosić koszty świadczonych przez siebie usług(dotyczy to nie tylko głośnej swego czasu sprawy podwyżek opłat za prowadzenie rachunków osobistych, ale również marży pobieranej przez instytucje bankowe w przypadku świadczonych przez nie pożyczek oraz kredytów). W konsekwencji, nie dość że pożyczki i kredyty bankowe są coraz trudniej dostępne, to jednocześnie ich atrakcyjność finansowa z punktu widzenia zwykłych klientów znajduje się na coraz niższym poziomie.

W kontekście wymienionych powyżej faktów można zadać pytanie, czy istnieje obecnie jakaś rzeczywista alternatywa dla sektora pożyczek i kredytów świadczonych przez banki? Jeszcze parę lat temu, takie pytanie nie miałoby większego sensu: branża pożyczkowa była całkowicie zdominowana przez banki, których obroty wynosiły nawet ponad 90 procent wartości tego sektora.

https://www.centrumpozyczek360.pl/chwilowki

Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Znaczne pogorszenie sytuacji instytucji bankowych oraz coraz trudniejszy dostęp do świadczonych przez nie usług sprawiły, że na rynku pożyczek pojawiła się luka. W rezultacie, na przestrzeni ostatnich kilku lat mogliśmy obserwować niezwykle dynamiczny rozwój branży firm pożyczkowych, które wcześniej, przed kryzysem z roku 2008, stanowiły raczej margines w porównaniu z ofertami wielkich banków. Opisywana tendencja jest wyraźnie zauważalna niemal we wszystkich krajach, które zostały doświadczone przez kryzys finansowy z 2008 roku. Nie inaczej jest również w Polsce.

Branża szybkich pożyczek w Polsce

Jak wiadomo, jeszcze jakiś czas temu branża szybkich pożyczek kojarzyła się przede wszystkim z takimi usługami, jak szeroko rozumiane chwilówki. Na dzień dzisiejszy oferta firm pożyczkowych jest jednak znacznie bogatsza. Oprócz typowych szybkich pożyczek, klienci mają do wyboru również takie rozwiązania, jak na przykład długoterminowe pożyczki ratalne. Co więcej, na skutek coraz bardziej dynamicznej konkurencji pomiędzy firmami z sektora pożyczkowego, warunki finansowe pożyczek pozabankowych stają się coraz bardziej atrakcyjne i obecnie bardzo często są już tylko nieznacznie gorsze, niż to co swoim klientom mają do zaproponowania banki.

Przy tym wszystkim, największym atutem firm pożyczkowych pozostaje jednak dostępność świadczonych przez nie usług: szybkie pożyczki nadal możemy uzyskać bez zbyt dużej ilości zbędnych formalności, takich jak na przykład sprawdzanie historii BIK- pod tym względem mamy więc do czynienia z jaskrawą różnicą pomiędzy szybkimi pożyczkami w firmach pożyczkowych a niezwykle trudno dostępnymi pożyczkami udzielanymi przez banki. Firmy pożyczkowe mogą sobie pozwolić na taką politykę, ponieważ dzięki ogromnemu popytowi ich zyski i tak są więcej niż pokaźne.

Post Comment