Czystość miejsca pracy i jej wpływ na postrzeganie firmy
Biznes i finanse

Czystość miejsca pracy i jej wpływ na postrzeganie firmy

Dla firm bardzo ważne jest to, jak się je postrzega. W większości dobrze o tym wiadomo, a są i takie, które wydają mnóstwo pieniędzy na ekspertów od wizerunku. Wiele rzeczy składa się na ten wizerunek. Klient, który pojawi się w jakimś miejscu, widząc je, wyrabia sobie opinię o firmie. Jej siedziba oraz placówki mogą tworzyć pozytywny obraz. Nie tylko jakość obsługi oraz odpowiednia aranżacja temu służą. Idealna czystość miejsca pracy też będzie miała spore znaczenie.

Co można stwierdzić po wyglądzie biura?

Czyste, zadbane otoczenie wzbudza zaufanie. Zakłada się, że tak, jak o swoje pomieszczenia firma umiała zadbać dobrze, tak i równie skrupulatnie podejdzie do wykonywanych usług. Czyni ją to w oczach klienta poważniejszą, bardziej wiarygodną i bardziej profesjonalnie działającą. Odbywa się to bez udziału świadomości. Takie skojarzenia pojawiają się automatycznie. Łatwo wyobrazić sobie, co odczułby klient przychodząc do biura, gdzie nie pojawia się regularnie firma sprzątająca. Gdyby zauważył kurz na czymś, mogłoby to zniechęcić go do rozmawiania o usługach. Trzeba dbać o czystość podłogi oraz mebli i o ogólny porządek. W sprzątaniu korzysta się z odkurzaczy parowych. Nie tylko czyszczą one bardzo dokładnie, ale też usuwają szkodliwe drobnoustroje, więc w miejscu pracy jest nie tylko czyściej, ale też zdrowiej. Poprawia się także jakość powietrza. Czyste biuro sprzyja łatwiejszemu porozumieniu z klientami, bo jest w nim dobra atmosfera. Ten dobry klimat udziela się pracownikom, a także interesantom.

Czy tylko opinia klientów się liczy?

Pozytywny wizerunek, czyli też dobra opinia o firmie są ważne, bo przekłada się to na zyski, jakie ona osiąga. Więcej przekonanych do jej oferty klientów, to większy sukces. Można też zadać pytanie: Jeśli nie jest to miejsce, do którego przychodzą klienci, to czy nie ma nikogo kto ocenia firmę? Jest. Są to jej właśni pracownicy. I oni powinni widzieć ją w jak najlepszym świetle. Na nich czystość miejsca pracy będzie jeszcze mocniej oddziaływać, ponieważ przebywają w nim stale. Dbanie o pozytywny wizerunek w oczach pracowników to nie jest jedyny powód, by regularnie sprzątać biuro. Jest jednak ważny. Jeśli ma się dobrą opinię o swoim miejscu pracy, to lepiej, staranniej, chętniej się pracuje.

To obowiązek pracodawcy, by zapewnić odpowiednie warunki, a one wiążą się także z zachowaniem czystości. Zaniedbane otoczenie sprawi, że pracownik nie będzie czuł się szanowany przez pracodawcę. A nie jego rolą jest ścieranie kurzu czy tym bardziej czyszczenie podłogi. Tym zajmuje się firma sprzątająca, która zajmie się posprzątaniem zaraz po zakończeniu godzin pracy.

Nie chodzi jednak tylko o chęć do pracy, ale o samo to, by firma wyglądała poważnie w oczach swoich pracowników. Oni zresztą, tak samo, jak i klienci, chętnie dzielą się opiniami, jakie mają o firmie. Są oni także potencjalnymi klientami, powinni więc mieć jak najlepszą opinię. Czystość miejsca pracy ważna jest z bardzo różnych względów. Warto mieć świadomość, że chodzi i o kwestie wizerunkowe.

Post Comment