Jakie konsekwencje niesie ze sobą brak edukacji technologicznej?
Technologia

Jakie konsekwencje niesie ze sobą brak edukacji technologicznej?

Brak edukacji technologicznej czy znajomości zagrożeń internetowych może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. O jakich skutkach mowa i w jaki sposób można się przed nimi ustrzec?

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie edukacja technologiczna powinna zajmować miejsce szczególne i być priorytetem szczególnie w szkołach, już na etapie nauczania początkowego. Niektóre placówki edukacyjne decydują się na wprowadzanie do swojej oferty dodatkowych zajęć, na przykład z robotyki. Warto w tym miejscu zastanowić się jednak, czym grozi zaniechanie edukacji technologicznej?

Wykluczenie cyfrowe

Pod terminem wykluczenia cyfrowego rozumiana jest różnica pomiędzy osobami (a także społeczeństwami), które mają dostęp do technologii, a tymi, które go nie posiadają. Warto w tym miejscu podkreślić, że dzięki rozwojowi dostęp do technologii staje się w gruncie rzeczy coraz tańszy – jedynie urządzenia wykorzystujące nowoczesną technologię potrafią osiągnąć wysokie ceny. Źródło niedostępności technologii leży zatem gdzieś indziej – osoby, które są wykluczone cyfrowo, siłą rzeczy nie będą chciały o taki dostęp zabiegać.

Należy zatem podkreślić, że brak odpowiedniego poziomu edukacji technologicznej niesie ze sobą konsekwencje w postaci między innymi braku zabiegania o dostęp do technologii. Osoby wykluczone cyfrowo wolą po prostu nie używać danych narzędzi czy technologii, nawet jeśli ta miałaby w znaczący sposób ułatwić im życie.

Zaawansowany system rezerwacji pozwoli Twoim klientom rezerwować wizytę jednym kliknięciem – sprawdź!

Narażenie na niebezpieczeństwa

Zaniechanie edukacji technologicznej skutkuje również podatnością na niebezpieczeństwa związane z siecią. Przestępczość internetowa, w szczególności aplikacje trojańskie czy oprogramowanie typu ransomware, może dotyczyć każdego, dlatego warto podnosić poziom swojej wiedzy o tego typu niebezpieczeństwach. To ostatnie jest szczególnie groźne, ponieważ blokując dostęp użytkownikowi do komputera, żąda wysokiej opłaty w kryptowalucie.

Warto uświadomić sobie, że edukacja technologiczna powinna informować o tego typu zagrożeniach. Dzięki zwiększonej świadomości będziemy w stanie ustrzec się przed instalowaniem niechcianego oprogramowania, atakami hakerskimi czy chociażby wykluczeniem cyfrowym. Podnoszenie swoich kompetencji w tym zakresie – do czego nie potrzeba tak naprawdę wiele – z pewnością zwiększy nasze bezpieczeństwo w Internecie.

Co warte uwagi – edukacja technologiczna powinna zwracać uwagę przede wszystkim na ochronę własnych danych w Internecie. W dobie popularności mediów społecznościowych wiele osób lubi publikować zdjęcia i posty w social mediach, które dają bardzo dużo informacji o danej osobie. Warto zwrócić na to uwagę.

Podsumowując, brak edukacji technologicznej niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wzmożonego wykluczenia cyfrowego oraz bezpośrednio naraża na niebezpieczeństwa związane z technologią. Chodzi między innymi o przestępczość internetową – kradzież danych, ataki hakerskie czy oprogramowanie typo ransomware. Na wykluczenie cyfrowe najbardziej narażone są osoby starsze, co warto wziąć pod uwagę.

Post Comment