Co należy wiedzieć o odchudzaniu?
Sport i zdrowie

Co należy wiedzieć o odchudzaniu?

Odchudzanie to dziedzina wokół, której krąży szczególnie wiele mitów. W dużej mierze wynika to z dość powszechnego braku wiedzy na temat podstawowych mechanizmów funkcjonowania luzkiego organizmu. To właśnie z powodu tego braku wiedzy różnego rodzaju „cudowne diety” oraz inne magiczne niemal sposoby na zgubienie nadliczbowych kilogramów cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak, jak to przeważnie bywa w tego rodzaju przypadkach, ogromną większość albo wręcz wszystkie zapewnienia o cudownym działaniu jakiegoś leku, diety lub zioła można włożyć między bajki. Warto sobie uświadomić, że odchudzanie to dla organizmu skomplikowany i trudny proces. Aby więc osiągnąć spodziewane rezultaty należy przede wszystkim dowiedzieć się, jak właściwie działa ludzkie ciało i co sprawia, że człowiek traci na wadze. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Co należy wiedzieć o odchudzaniu?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, z jakiej należy sobie zdawać sprawę, jest fakt, że odchudzanie to proces, który angażuje wiele różnych sfer ludzkiego organizmu. Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia układu pokarmowego, ale również gospodarki hormonalnej czy układu mięśniowego. Należy nauczyć się patrzeć na swój organizm jako na coś w rodzaju system: aby ów system mógł naprawdę skutecznie spełniać jakąś określoną funkcję(w tym wypadku jest to redukcja wagi) wszystkie jego „części” muszą odpowiednio pracować. Z tego powodu, jakiekolwiek przepisy na odchudzanie, które obiecują efekty już dzięki samemu dobraniu określonego jadłospisu, po prostu nie mogą być skuteczne. Nawet w przypadku stałych zmian w diecie, polegających na przykład na ograniczeniu podaży cukrów, tłuszczy i węglowodanów, rezultaty mogą być co najwyżej połowiczne. Aby ciało zaczęło naprawdę tracić na wadze, potrzebne są bowiem jeszcze takie czynniki, jak na przykład bodźce przyspieszające spalanie tłuszczu oraz stymulujące prawidłowe trawienie a także poprawną pracę jelit. W ten sposób dochodzi się do wniosku, że odchudzanie nie jest możliwe bez regularnej aktywności fizycznej. Po pierwsze, to właśnie ruch jest najistotniejszym i najbardziej skutecznym spośród czynników, które stymulują proces spalania tkanki tłuszczowej. Po drugie, aktywność fizyczna wpływa dodatnio na trawienie a przede wszystkim na pracę jelit, a mianowicie na tzw. ruchy robaczkowe, bez których pełne trawienie i wydalanie treści żołądka jest dla organizmu raczej niewykonalne. W przypadku więc ograniczenia kuracji odchudzającej tylko i wyłącznie do diety, problem prawidłowej pracy układu pokarmowego oraz wydalniczego wciąż pozostaje nie rozwiązany.

Kolejnym istotnym czynnikiem, jaki warto uwzględnić podczas odchudzania, jest rzecz jasna suplementacja. Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które obiecują swoim użytkownikom dobre efekty. Niestety, nie wszystkie z tego rodzaju preparatów rzeczywiście działają. Warto więc ograniczyć suplementację tylko i wyłącznie do tych substancji, których działanie jest pewne i sprawdzone. Dobrym przykładem może być tutaj l-karnityna (popularny spalacz tłuszczu) oraz na przykład wyciąg z morwy białej, który hamuje przyswajanie węglowodanów, dzięki czemu łatwiej o redukcję wagi.

 

Post Comment