Pod piracką flagą
Rozrywka

Pod piracką flagą

W kwietniu tego roku miała miejsce premiera ostatniego odcinka serialu „Piraci” (ang. „Black Sails”). Serialu wielowymiarowego, podejmującego kontrowersyjne wątki inności i cywilizacji, tutaj utożsamianej z nietolerancyjnym duchem starego porządku. Temat szczególnie mocno wpasował się w obecną tematykę polityki mniejszości seksualnych, wśród których znalazł szerokie grono fanów.

W zarysie serial rozgrywa się na początku XVIII wieku, w 1715 roku, i opowiada historię pirackiego kapitana Flinta, który pragnie zdobyć legendarne hiszpańskie złoto – Urca de Lima, mające wartość milionów dukatów, co na tamte czasy było niebotyczną kwotą. Planuje wykorzystać zdobyte pieniądze, aby wspomóc Nassau (siedzibę piratów w Nowym Świecie) w walce ze zbliżającą się cywilizacją, która ma własne plany związane z krnąbrną kolonią brytyjską.

Serial ten pod wieloma względami przypomina współczesną walkę osób związanych z LGBT. Jak ówcześni piraci musieli zmagać się z konserwatywnym, imperialnym myśleniem w kategoriach norma, nakazów i zakazów, nie akceptującym jakichkolwiek wyjątków. Po drugiej stronie barykady stoją ludzie, którzy poszukują swojego bezpiecznego schronienia oraz akceptacji. Wielu spośród piratów pływających po wodach Morza Karaibskiego było w rzeczywistości bezrobotnymi marynarzami i żeglarzami, przestępcami uciekającymi przed wymiarem sprawiedliwości, podróżnikami poszukującymi przygody, handlarzami zamierzającymi ubić intratne interesy na wojnie między europejskimi państwami, osoby wykluczone ze społeczeństwa za odmienne poglądy. Wszyscy oni zostawali piratami, tworzyli własną republikę, gdzie każdy był równy, a podział łupów następował adekwatnie do spełnianej roli, nie zaś na odgórnie ustalonych zasadach, każdy, nawet kapitan, mógł zostać osądzony bądź odwołany ze stanowiska, jeżeli zebrano odpowiednią ilość głosów.

Na stronie kinoman.co znajdziesz filmy i seriale online – wiele dostępnych tytułów

Zainteresowanie, jakim cieszy się serial Black Sails, wynika również z faktu, że główny bohater – kapitan James Flint – jest postacią bardzo zróżnicowaną, targaną emocjami, kierującą się w życiu uczuciami, mimo faktu, że dla świata pozostaje zimnokrwistym bandytą, grabiącym i zabijającym bez skrupułów, nawet członków własnej załogi. Jest to postać skonstruowana z wielu warstw, większość z nich niewidoczna bezpośrednio. Co jest najbardziej znaczącą informacją o kapitanie, to fakt, że nie wstydzi się swojej odmiennej orientacji seksualnej, a walczy w jej imię nawet wiele lat po śmierci ukochanego.

Jednak nie tylko kapitan Flint jest barwną postacią. Partnerujący mu bohaterowie również posiadają często sprzeczne ze sobą cechy charakteru. Jedyną rzeczą, jaka ich łączy, to chęć zdobycia skarbu hiszpańskich statków i posuną się bardzo daleko, żeby osiągnąć ten cel.

Black Sails jest pełne uczuć, miłości, zdrady, brutalności, odmienności, kontrowersyjnych treści, trudnych wyborów. Mimo realiów historyczno-literackich (serial powstał na podstawie „Wyspy skarbów” Stevensona) rzeczywistość otaczającą postaci można łatwo przełożyć na dzisiejszą sytuację społeczno-polityczną oraz walkę o równość dla wszystkich. I to prawdopodobnie jest największa zaleta tego show – ludzcy bohaterowie walczący ze współczesnym systemem, ale od strony tych nieakceptowanych.

Post Comment