Porządek kontra chaos
Ogólna

Porządek kontra chaos

Porządek postrzegany jest jako wartość sama w sobie. W zestawieniu z chaosem zdecydowanie wygrywa, ponieważ jest synonimem wewnętrznej harmonii, ładu, skupienia na tym, co naprawdę ważne. Można zatem byłoby założyć, że właśnie uporządkowane otoczenie oraz czyste biurko wspomagają kreatywność.

A jednak liczne badania naukowe pokazują, że twórcze i oryginalne pomysły rodzą się w głowach tych, którzy otaczają się chaosem. Zza stosu papierów i szpargałów, walających się na ich biurku, nie są nawet widoczni, a i tak wpadają na świetne pomysły. W gronie zwolenników biurkowego nieuporządkowania był nawet człowiek, któremu geniuszu nie sposób odmówić. Mianowicie Albert Einstein.

Porządek na biurku i najbliższym otoczeniu

Mówi się, że uporządkowane biuro sprzyja twórczemu myśleniu, ponieważ w takim otoczeniu człowiekowi łatwiej skupić się na pracy. Nie kusi go, by zrobić przerwę i posprzątać. Nie ma również zbyt wielu rozpraszaczy uwagi. A jednak właśnie ich brak wydaje się tu głównym źródłem problemu. Wedle najnowszych badań mózg człowieka na najlepsze pomysły oraz rozwiązania wpada wówczas, kiedy działają na niego różne bodźce. Najlepiej jeżeli w ogóle nie będą związane z przedmiotem pracy.

Przedmioty potrzebne osobom kreatywnym, które zajmują się rękodziełem, znajdziesz na stronie https://dekolo.pl/ – sklep internetowy dla kreatywnych

Dlatego chociażby wielu pisarzy czy naukowców tak dużo spaceruje. Umiarkowany wysiłek fizyczny plus możliwość myślenia o przysłowiowych niebieskich migdałach, to najlepsze warunki, jakie można zapewnić swoim szarym komórkom. Dzięki dotlenieniu oraz poczuciu relaksu niejeden człowiek wpadł na genialny pomysł, choć pozornie nic na to nie wskazywało. Wracając jednak do kreatywnego myślenia oraz uporządkowanego biura, trzeba powiedzieć, że nie idą one ze sobą w parze.

Jeżeli komuś wydaje się inaczej, to zapewne myli kreatywność ze zwykłą pracą. Gdy wykonuje się powtarzalne czynności, a obowiązki służbowe nie wymagają nieszablonowego myślenia, wówczas porządek na biurku i dookoła niego bardzo pomaga się skoncentrować. Jednak jeżeli chce się wpaść na genialny, oryginalny pomysł, najlepiej w ogóle zbyt długo nie siedzieć za biurkiem.

Chaos geniuszu

Naukowcy są obecnie przekonani, że Albert Einstein miał rację. Uporządkowane biurko to często symbol pustki i braku pomysłów. Obecnie jednak można nieco dokładniej wyjaśnić na czym polega ten mechanizm. Otóż podobnie jak w czasie wspomnianego spaceru, również podczas siedzenia przy zawalonym różnymi rzeczami biurku człowiek instynktownie wyłapuje pewne elementy rzeczywistości. Zamiast wpatrywać się w pustą i zasmucającą białą kartkę, może swobodnie podążać za myślami i skojarzeniami.

Jedno z nich często przekłada się na początek budowania wizji, odkrywczego pomysłu. Ludzki umysł ma także zadziwiającą zdolność do skupiania uwagi na tym, co może mu się przydać do rozwiązania problemu czy opracowania jakiegoś projektu. Dlatego matki karcące dzieci za nieposprzątane pokoje, powinny się zastanowić. To oczywiście spore uproszczenie, ponieważ porządek w pokoju ma wiele zalet. Niemniej jednak niekiedy warto docenić, że z niejednego chaosu rodzi się geniusz.

Post Comment