Czy roboty zostaną w przyszłości złodziejami pracy?
Technologia

Czy roboty zostaną w przyszłości złodziejami pracy?

W dyskusjach akademickich coraz częściej pojawiają się argumenty oznaczające jakiegoś rodzaju troski o przyszłą perspektywę pracy w większości krajów. O ile współcześnie to może nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za paręnaście lat maszyny aktywne wg algorytmów mogłyby okazać się w dużej mierze lepszymi pracownikami niż kadra pracownicza. W jaki sposób względem tego kreuje się przyszło los dla osób pracujących?

Aktualnie mówi się, że w niedalekiej perspektywie zniknie nawet kilkadziesiąt zawodów. Praca wykonywana przez zatrudnione osoby zastąpiona zostanie wydajnością maszyny. Najbardziej znaczące ryzyko obejmuje na pewno te zawody, które nie potrzebują wyższych umiejętności. Ludzie zarządzający przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej pracowników, stopniowo wprowadzają do powszechnego funkcjonowania maszyny. Warto zaakcentować to, z jakiego powodu rozwiązanie to tak bardzo opłaca się szefom.

Mogłoby się zdawać, iż korzystanie z maszyn w swej pracy jest niezmiernie kosztowne. To prawda, jednakowoż trzeba położyć nacisk, że zainwestowanie w to zdoła w szybki sposób zwrócić się, dlatego że produktywności robota nie można porównywać z wydajnością człowieka. Maszyna nie musi mieć dni wolnych, też nie choruje, pracuje z takim samym poziomem produktywnością przez 24h. To rzecz jasna z takich względów praca maszyn mogłaby być niebezpieczna dla osób pracujących na niższych stanowiskach w tym znaczeniu, iż ci nie mogliby znaleźć pracy.

Ostatnimi czasy donośnie dyskutowano o myśli opodatkowania maszyn, co może pewnym sposobem zwolnić kradzież pracy maszyn. Znajduje to swoich popleczników oraz przeciwników, ale prezentuje pewien kluczowy aspekt – maszyny będą wykorzystywane coraz bardziej w pracach różnego rodzaju i przez przedsiębiorców pracujących na przykład w przemyśle.

Trzeba podkreślić, że ludzie nie zostaną zastąpieni całkiem przez automaty. Nieustannie będzie musiała znaleźć się wysoko wykwalifikowana osoba do ich obsługi i doglądania, w takim razie tak nie jest, iż przepadną profesje w ogóle. Mówi się też, że za jakiś czas ludzkości w zupełności wystarczy 4-godzinny dzień pracy, gdyż zdecydowana większość czynności będzie wykonywana przez innowacyjne technicznie maszyny.

Post Comment