Stan dróg w Polsce
Budownictwo

Stan dróg w Polsce

Stan dróg w Polsce

Stan dróg w Polsce był od zawsze tematem kpin i żartów o tym jak bardzo są one w złym stanie i że wymagają natychmiastowej renowacji. Po części można zgodzić się ze stwierdzeniem że stan dróg w Polsce nie jest w najlepszym stanie, ale też w porównaniu do części krajów byłego bloku wschodniego nasze drogi są w bardzo dobrym stanie. Aby zdać sobie sprawę że stan dróg w naszym kraju nie jest taki zły wystarczy powiedzenie, które było przez wiele lat bardzo popularne na Ukrainie brzmiało ono tak ” W naszym kraju nie mamy dróg, tylko kierunki”.

Kto jest odpowiedzialny za zły stan dróg? 

Podmiotem odpowiedzialnym za stan dróg w naszym kraju jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która ma za zadanie dbanie o to aby nasze drogi były przede wszystkim bezpieczne. Nie zawsze jednak widzimy efekty ich prac dlatego też uważamy że z naszymi drogami nic się nie poprawia mimo dużego upływu lat. Największy problem ze stanem dróg można zauważyć paradoksalnie w dużych miastach, które posiadają duże kwoty na ich remonty i utrzymanie w pełnej sprawności do użytkowania. Przykładem miast gdzie drogi są w nie najlepszym stanie to Warszawa i Gdańsk, gdzie miasta te dysponują jednymi z największych funduszy a stan dróg mimo wszystko się nie poprawia. Przykładem miasta gdzie instytucje odpowiedzialne za stan dróg dobrze działają jest np. Wrocław, gdzie mimo wielkości miasta drogi są w stanie bardzo dobrym pozwalającym na szybką i bezpieczną komunikację.

Rozwiązanie problemu? 

Część ludzi widzi rozwiązanie w prywatnych firmach, które były by odpowiedzialne za utrzymywanie dróg w nienaruszonym stanie. Obecnie też prywatne firmy są za to odpowiedzialne jednak za pośrednictwem przetargów w których wygrywają najtańsze firmy nie potrafiące sprostać wymaganiom. Rozwiązaniem problemu z drogami w Polsce może nie nadejść szybko jednak cały czas występujące zmiany w biurokracji, które obserwujemy mogą kiedyś odmienić ten stan rzeczy. Firmy prywatne mimo że często są bardzo dobrym rozwiązaniem to nie zawsze spełniają oczekiwania a dobrym przykładem do tego stanu rzeczy jest autostrada A 1, która jest obecnie bardzo dobra jeżeli chodzi o jej stan jednak koszt przejazdu kilkuset kilometrów jest bardzo duży, szczególnie w przypadku kiedy zdajemy sobie sprawę że za granicą w krajach zachodnich opłata za korzystanie z autostrad jest jednorazowo pokrywana co roku, albo istnieje możliwość wykupu tygodniowego „karnetu” na korzystanie z autostrady w tym czasie po niższych niż w Polsce cenach.

Dowiedz się dlaczego masa bitumiczna pozwala na uzyskanie wysokiej jakości dróg i pamiętaj, że wszelkie uszkodzenia drogi należy zgłaszać. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Post Comment